Webinár felvétel - jan. 28-ig elérhető

Nap
Óra
Perc
Mp

12 városban Nem a te hibád! Megoldások türelmetlenség ellen dackroszak és kamaszkor idejére című előadás

Visszafejlődik a nagytestvér? Babásan viselkedik?

Visszafejlődés helyett szeretetteljes megoldások a nagytestvérhez

A kistesó érkezése izgalommal teli időszak a család minden egyes tagjának. Hatalmas boldogság uralkodik a légkörben, ám megeshet az is, hogy egy kis kétségbeesés kíséri, ami a nagytesót illeti. Megfelelő eszköz nélkül, amivel helyesen kezelni tudnánk a helyzetet bizony hiszti, vagy akár babaként való viselkedés is előfordulhat.

A kommunikációdat tekintve azt kell tudnod, hogy a gyerek azzal azonosul, amit legtöbbször hall a szüleitől, legyen szó egy tulajdonságról, vagy a viselkedésének elemzéséről. Amikor a családba megérkezik a kisbaba, akkor sokan azt tapasztalják, hogy a nagytesó újra gügyög, visszatérne a cumihoz, elkezd babás dolgokkal játszani, vagy az addig már kialakult szokásokat, játékokat, képességeket fejleszti vissza. Ennek egyik oka a figyelemfelhívás lehet, mert úgy érzékeli, hogy sokkal több figyelmet kap a kicsi, mint ő, ezt van, hogy sírással, hisztivel, kiabálással fejezi ki, vagy akaratosabbá válik. Ha ebben az esetben a szülő úgy jellemzi, hogy “olyan vagy, mint egy kisbaba, úgy viselkedsz, mint a kistestvéred, pedig te már nagyobb vagy”, akkor ez pontosan elég ahhoz, hogy ő ezzel azonosuljon. Ez persze akkor történik meg, ha ez többször is ismételve van.

A Beskatulyázás veszedelmei

Vannak ártalmatlannak tűnő mondatok, amiket sok szülő használ és talán bele sem gondol, hogy mennyire leértékelő lehet és pont az ellenkezőét érik el, mint a valódi szándék. Ilyen például a: “Ne légy már olyan, mint egy kisbaba” vagy “Ne viselkedj úgy, mint a kistesód!”.

Ez azért is leértékelő, mert a nagytesó teljesen tisztában van azzal, hogy ő az idősebb és ismeri a valódi képességeit, így számára érthetetlen, miért mondják neki ezeket . Ennek eredményeképp próbál megfelelni a szerinte “elvárásnak” vélt viselkedésnek és elkezd úgy viselkedni, “ahogy kérték tőle”, tehát, mint a kistesó.

Ha rendszeresen alkalmazzuk ezeket a mondatokat, a nagytesó teljes erőből azon lesz, hogy megfeleljen a szüleinek és úgy érzi vissza kell lépnie, babaként “kell” viselkednie, hogy ugyanannyi figyelmet kapjon. Tegyük hozzá teljesen érthető reakció a gyerek részéről.

Elegendő figyelem mindkét gyereknek?

Teljesen érthető, hogy nehezebb beosztani az időt két gyerekkel, főleg az elején, hisz az újszülött rengeteg figyelmet igényel és közben a nagyobb gyereknek is ugyanolyan szüksége van a szüleire. Ám ez az időszak ideális lehet arra, hogy újraépítsük és megerősítsük a kapcsolatunkat a nagyobbik gyerekünkkel. A titok az, hogy megpróbáljuk úgy szervezni az időnket, hogy minden nap jusson egy kis kizárólagos „minőségi idő” a nagyobbiknak is a szülővel. 

Hiszen a nagytestvér visszalépésének egyik oka lehet a figyelem iránti vágy. De hogyan kezeljük ezt? 

Először is, fontos megérteni, hogy a nagytestvér számára is hatalmas változás történt a kicsi érkezésével. A helyzet mindenképp nagy odafigyelést igényel, de kezelhető megfelelő eszközökkel. Fontos, hogy ha eddig nem tetted, akkor most tényleg itt az idő teljesen kiiktatni a büntetést, szidást, vagyis a tekintélyelvet a gyerek életéből és ésszerű eszközöket gyűjteni.

Próbáljunk meg pozitív megerősítésekkel dolgozni, példáuk:  „Látom, hogy olyan szeretnél lenni, mint a kistesód. De emlékszel, milyen szuper dolgokat tudsz már, amit ő még nem? Ezeket megtanítod majd neki is?”

Testvérféltékenység kezelése, megelőzése

Testvérféltékenység valóban előfordulhat és kihívást jelentő helyzet alakulhat ki, viszont van egy jó hírem: ez kezelhető, vagy ami még jobb, megelőzhető!

Megeshet, hogy a nagyobb gyerek úgy érzi, hogy a kistesó „elveszi” a szüleit. A helyesen kezelt helyzethez a legfontosabb eszköz a kommunikáció. Beszélgessünk és adjunk megértést, akár olyan tényekről is, ami számunkra esetleg magától értetődő, mint például az, hogy a szeretet nem változott és ugyanolyan fontos szerepet tölt be a családban.

A Nagytestvér és a kistesó kapcsolatának erősítése

A testvéri szeretet, nem egy velünk született dolog, ezért téves ezt automatikusan elvárni. A legjobb megoldás ilyenkor, ha bevonjuk a nagytestvért a kicsi körüli feladatok elvégzésébe. Ez lehet szinte bármi! Egy egyszerű pelenka csere, egy dalocska eléneklése, amivel segít elaltatni a kistesót, vagy akár a ruhái kiválasztása reggelente. Ezek a kis apróságok segíthetnek abban, hogy a család fontos részének érezhesse magát a nagytesó és kialakuljon benne a „védelmező” énje, ami a testvérviszonyt erősíti. A későbbiekben a családi játékokat is bevezethetjük, ahol a szülő kontrollálva a hangulatot, nyugodt családi légkört biztosít, ezzel is példát mutatva a gyerekeknek.

Záró gondolatok

A kistesó érkezése egy csodálatos esemény minden család életében, de nem szabad elfelejtenünk a nagyobbik gyermek érzelmeit és szükségleteit sem. Ha ezekre odafigyelünk, és megértjük, honnan jönnek a különböző viselkedések, könnyebben kezelhetjük a kihívásokat, és elősegíthetjük a testvérek közötti harmonikus kapcsolat kialakulását.

Emlékezzünk mindig: Minden gyermek egyedi és különleges, és mindannyiuknak szüksége van a szeretetre, a figyelemre és az elfogadásra. Azt pedig ne feledjük el soha, hogy a szülőknek is szükségük van támogatásra és iránymutatásra ezen az úton.

Végül, de nem utolsó sorban, ha további kérdés merülne fel benned, vagy szükséged van további információra a gyereknevelés kapcsán, a Boldog Gyerek örömmel segít.

Vigyázzatok magatokra, és élvezzétek ki minden pillanatot ebben a csodálatos kalandban, amelyet gyermeknevelésnek hívnak!

Oszd meg, ha tetszett:

Facebook
Pinterest

A gyerekek jók, csak ismerni kell őket!

Azt figyeltem meg, hogy a társadalom  hajlamos azonnal jellemezni egy gyereket, ha ő nem fogad szót vagy nem tesz a felnőtt kedvére.

Könnyebb kisebbíteni őt, hiszen még úgyse tudja magát megvédeni és függ is a szülőtől…

Viszont tudod mi a megoldás?

Megtanulni a helyes kommunikációt és természeti törvényeket, amik az nevelést működtetik.

Tanulj te is velem, hogy a gyerekek megbecsült személyként jobb jövőt teremtsenek! 

BESZÉDES HENRIETTA
Gyereknevelési specialista, Boldog Gyerek Alapító

Kövess a közösségi médián

Olvass bele