Webinár felvétel - jan. 28-ig elérhető

00 Nap
00 Óra
00 Perc
00 Mp
00 Nap
00 Óra
00 Perc
00 Mp
00 Nap
00 Óra
00 Perc
00 Mp

5 + 1 TIPP, HOGY HATÁSOSAN KOMMUNIKÁLJ A GYEREKKEL! INGYENES WEBINÁRIUM

 A SZÜLŐI TÜRELMETLENSÉG ÉS AZ EMBERI ELME JÁTÉKA CÍMŰ ORSZÁGOS TURNÉ-ELŐADÁS

Mit tanít a szülő a gyereknek, ha rácsap vagy megveri?

Honnan ered a fizikai bántalmazás módszere?

A szülők egy része egy-egy gyereknevelési helyzetben tehetetlennek érzi magát. Ilyenkor az agyunk nekiáll kutakodni a múltunkban, hogy egy olyan megoldást találjon, ami a meglévő információk alapján „bevált módszer”.

Mivel a mozgató erő a túlélés, de a gyerek hisztis megnyilvánulása egy stresszes helyzet, ami fenyegeti a békés és nyugodt családi életet, ezért megoldás után kutakodnak.  Ekkor bukkan fel elméjük eldugott bugyraiból a fizikai bántalmazás lehetősége.

Több szülő tudhat maga mögött nehezebb gyermekkort, ami általában a tekintélyelvű nevelésnek köszönhető. Ez takarhatja a szóbeli fegyelmezést is, de sajnos néhány esetben  fizikai bántalmazás áldozata is lehetett gyerekként egy mai felnőtt.

A hiszti, vagy a szülő által megítélt „rossz” gyermeki magatartás kezelése fizikai bántalmazással egy helytelen információ miatt lehetséges, mivel ezen szülők emlékei közt ez az eljárás egy bevált módszernek nyilvánul.

Ezekben az emlékekben a hiszti vagy más kellemetlen helyzet megszüntetése van adatként tárolva, mint fő cél, ami más helyes eszköz hiányában egyetlen megoldásnak tűnhet.

Azt olykor észrevehetik a szülők, hogy egy kézre, vagy fenékre csapás a feltehető dühös állapotban, olykor „szófogadásra” bírja a gyereket, viszont ez nem a helyzet megértéséből, vagy együttműködésből fakad a gyerek részéről, hanem félelemből, ami nem hinném, hogy akár egy szülő valódi és hosszútávú célja lenne, ami a gyereknevelést érinti.

Mit tanul a gyerek, ha megverik vagy rácsapnak? 

  • A konfliktusokat, vagy stressz helyzeteket fizikai agresszióval kell kezelni.

Ha a gyerek a szülő szerint „rossz” és emiatt rácsap a kezére, ő ezt megjegyzi, mint konfliktus kezelési mód.

  • Aki rosszat tesz az fájdalmat érdemel.

Előfordulhat, hogy a gyerek fog valakit bántani, de akár az is, hogy egy későbbi helyzetben ha valaki más bántja őt, azt gondolhatja megérdemli, tehát önbizalomhiány alakulhat ki és sajnos nem is fogja magát védeni. 

  • Nem tudja eldönteni a rossz és jó közötti különbséget

Amíg szülőként arra tanítnjuk szóban a gyereket, hogy ne verekedjen, addig a cselekedeteink mást mutatnak, ha mindig a kézre csapást választjuk megoldásként. Ebben az esetben a gyereket összezavarjuk és nem lesz elég tiszta számára a helyes út.

  • Aki másokat bánt erősebb

Néhány felnőtt ember is így gondolja, hogy a fizikai erő gyakorlása a nála gyengébbek felé, megoldást hozhat egy egy stresszes helyzet kialakulása miatt. Ez akár gyerekkora is visszavezethető, amikor még ő volt a gyengébb.

Hogyan hat a gyerekre a bántalmazás?

Az a gyerek akinek egyébként is dühös a kedve például egy sikertelen játék miatt vagy egy másik gyerekkel való konfliktus miatt és ő fizikai fenyítéssel van “helyre téve” vagy magatehetetlenségében, leértékelve lett, elnyomottnak érzi magát és ezt viszi magával felnőtt korára is. 

Ez többféleképpen jöhet ki

  1. nem áll ki magáért és engedi, hogy bántsák 
  2. Áldozati szerepet vesz fel és sajnáltatja magát
  3. erőt mutat és felvesz egy erőltetett álarcot

Egyik sem építi a személyt lelkileg és jellemileg sem, hiszen mindhárom esetben szenved amiatt, hogy elnyomja az igazi érzéseket és nem kezelődik a bántalmazás. 

Ugyanis a fizikai bántalmazás nyomait lehet kezelni úgy, hogy annak ne legyenek a felsoroláshoz hasonló felvett viselkedésekben megnyilvánuló szerepei.

Visszaszerezheti önmagát a személy! 

Ha érdekel hogyan, írj a hello@boldoggyerek.com e-mail címre és elküldjük ennek a megoldásnak a részleteit. 

Amikor egy szülő nem képes uralkodni magán egy feszült helyzetben, akkor helytelen ezt a gyerektől elvárni. Az önkontrollt a gyerek elkell sajátítsa még és ezt a szülő példamjutatásától várja el.

Mi a helyes út a szülő számára?

Mire ideértél az olvasással és talán volt néhány felismerésed, biztosan végig futott a gondolataidon, hogy rendben van, de akkor mi lehet a megoldás?!

Az emberi agy olyan, mint egy számológép, tehát nem tud hibát elkövetni, míg nem viszünk be helytelen adatot. A felhalmozódott emlékek során, amiben akár szülői bántalmazás áldozata volt egy jelenlegi felnőtt / szülő, ezeket a helyes  helyzetkezelési információként tárolta el.

Egy szülő mindig a legjobbat akarja a gyermekének, ám ha a meglévő eszközei, információi hamisak, mert hamis képet kapott ő is gyerekként, kudarcot fog vallani a nevelésben.

 Ezt a hamis képet fokozza, ha nem is tanult, vagy fejlesztette magát ezen a téren, hogy javítson rajta, akkor nem képes mérlegelni és helyesen dönteni, amikor a gyerek körüli helyzet kezd feszültté válni.

Ne feledd, hogy minden helyzet megoldható és ha felismerésed volt a blogot olvasva, akkor jó úton vagy, hisz ez az első lépés. A Boldog Gyerek ezekben az elnyomásokban is tud segíteni, hogy megértésed , tudásod legyen, ami a gyereknevelést illeti.

Tudást szerezhetsz a hiszti kezeléséről, sőt megelőzéséről helyesen, megtudhatod a türelmetlenség valódi okát, ami abban segít, hogy uralkodni tudj magadon, továbbá bármilyen gyerekneveléssel kapcsolatos kérdésedre választ kaphatsz.

Ha kérdésed van írj nekünk a hello@boldoggyerek.com e-mail címre. De az aktuális nevelési elakadásodra is megtalálhatod a megoldást a Boldog Gyerek Akadémián, ahol több, mint 1943 szülő tanult idén. 

Szeretettel várunk! 

Oszd meg, ha tetszett:

Facebook
Pinterest

A gyerekek jók, csak ismerni kell őket!

Azt figyeltem meg, hogy a társadalom  hajlamos azonnal jellemezni egy gyereket, ha ő nem fogad szót vagy nem tesz a felnőtt kedvére.

Könnyebb kisebbíteni őt, hiszen még úgyse tudja magát megvédeni és függ is a szülőtől…

Viszont tudod mi a megoldás?

Megtanulni a helyes kommunikációt és természeti törvényeket, amik az nevelést működtetik.

Tanulj te is velem, hogy a gyerekek megbecsült személyként jobb jövőt teremtsenek! 

BESZÉDES HENRIETTA
Gyereknevelési specialista, Boldog Gyerek Alapító

Kövess a közösségi médián

Olvass bele