Ez az anyuka nagyon undok volt…
a gyermekével szemben, aki nem köszönt. Na de ne szaladjunk ennyire előre…
A szülők szeretnének a gyereknek illemet tanítani. Többször hangzott már el tréningjeimen vagy konzultációkon, hogy a fő célja a szülőnek, hogy jó ember legyen a gyermeke és illedelmes másokkal. Na de képzeld, nem attól függ, hogy illedelmes lesz-e később, hogy a köszönést akkor teszi meg, amikor arra felszólítják. Olvass tovább és kiderül miért, de előtte ugorjunk vissza az általam hallott történethez.
Szülők érkeztek, gyermekekkel kéz a kézben a soproni oviba. Egy anyuka, akit már régebb óta ismertem látásból kikelt magából, mert a kisfia nem akart köszönni.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a gyermeknek is vannak érzései és a szülő reakciója is meghatározó ebben.
A kommunikáció a emberi kapcsolat alapja
Éppen ezért nem érdemes erőltetve kicsikarni azt, ha nem akarjuk, hogy a gyerekünk később nehezen nyíljon meg vagy kezdeményezzen kommunikációt embertársaival életkortól függetlenül.
De mi is valójában a köszönés és hogy jön ide a kommunikáció?
A köszönés az elismerés egyik formája, egy gesztus, ami azt mutatja, hogy látlak, értékelem a jelenlétedet és örülök neki. Egy köszönéssel azt fejezzük ki, hogy törődünk a másikkal, mindezt kikommunikáljuk a másik fél felé.
Miért nem szabad erőltetni a kommunikációt?
Először is, a gyermeknek saját döntési joga van ahhoz, hogy mikor és hogyan kommunikál. Ez nem azt jelenti, hogy nem támogathatjuk őt ebben, de soha nem szabad erőltetni. A kommunikáció erőltetése az ellenszenv kialakulásához vezethet. Ha ráerőltetjük a gyermekünkre, hogy köszönjön, akkor a köszönés nem őszinte gesztussá válik, hanem kötelezettséggé.
Ráadásul már ilyenkor egy jogos kérdést vet fel, hogy ha ráerőltetik a gyerek ezt a gesztust, később meg tudja-e válogatni azt, kikkel akar kommunikációba kerül és kikkel nem?
Hogyan segíthetünk a gyermekünknek a köszönés megtanulásában?
A legfontosabb, hogy pozitív példát mutassunk. Ha a gyermek látja, hogy szülei kedvesen, szeretetteljesen és őszintén köszönnek másoknak, akkor nagyobb eséllyel fogja ő is ezt tenni. Ezen túlmenően beszélgethetünk vele a köszönés jelentőségéről, és megmagyarázhatjuk, hogy miért fontos, hogy elismerjük a másikat.
Sőt egy érdekes gyakorlat a témában, hogy ha a gyermek felé is ki van fejezve rendszeresen, hogy “látlak és figyelek rád”, nem lesz kérdés számára, hogy ugyanezt ő is ki akarja mutatni mások felé.
Mi segíthet még neked abban, hogy helyesen tanítsd a köszönésre a gyereket?
A gyermekkel való kommunikáció során kerüljük a negatív mondatokat. Ahelyett, hogy azt mondanánk “már százszor elmondtam”, inkább kérdezzük meg tőle, hogy miért nem érezte úgy, hogy köszönjön. Talán nem érzi jól magát az óvodában? Vagy valami más miatt aggódik? Beszélgetés során sokkal többet megtudhatunk a gyermekünk érzéseiről, és így könnyebben segíthetünk neki.
Összefoglalás
Az óvodai kapu aznap reggel tanulságos volt számomra. Rájöttem, hogy mennyire fontos a gyermekünkkel való kommunikáció, de ugyanakkor mennyire káros lehet, ha erőltetjük azt. A legfontosabb, hogy megértsük a gyermekünket, és támogassuk abban, hogy őszintén és kedvesen tudjon kommunikálni másokkal.
Ha kérdésed van írj nekünk a hello@boldoggyerek.com e-mail címre. De az aktuális nevelési elakadásodra is megtalálhatod a megoldást a Boldog Gyerek Akadémián, ahol több, mint 5438 szülő tanult 3 év alatt.
Szeretettel várunk!