Talán a fullos munkanapokon nem gondolkodsz ezen, de…
Engedd meg, hogy elmeséljek egy történetet, ami a két fiammal történt, ami után azon kaptam magam, hogy a gyerekek akkor is másolnak, ha nem tudatosan mutatom a példát.
“Üzlet a Hősök terén!”
Esküszöm, mintha tegnap lett volna… Ez a két bitang csávó ott “bótolt” a Hősök terén; az egyik a Fittmüzli “szállító”, a másik csókos szájú pedig a “minőségellenőrzést végző” vevő… Imádom őket!
Mi történt pontosan?
A Vince és Bence egy budapesti kirándulás alkalmával – mert ekkor még Szegeden éltünk – neki láttak falatozni a Hősök terén. Egyik epres müzlit majszolt, másik barackosat. Mire odanéztem, hol tart a lakoma, már ott üzleteltek, hogyan cserélik el a finom falatokat, kinek mennyi % jut a müzliből és mit ad cserébe. Na és persze a nagy csere előtt kóstolást is végeztek az “áruból”.
Elképedtem, hogy ez honnan jön belőlük 4 és 2 évesen.
Mennyi minden történt azóta… 2021-ben készült ez a kép. De ők még elevenebbek 2024-ben, mint valaha.
Imádnak játszani, üzletelni, építeni, teremteni.
De mi az, ami alapján megtehetik, hogy ilyenek legyenek? Milyen irányelveket követünk, hogy megmaradjon az az eleven csibészség a becsülettel, segítőkészséggel és tisztességgel párosulva?
Mi alapján neveljük őket? Mi az a TUDÁS, ami több ezer szülőnek segített már, hogy a gyerekek az életre legyenek nevelve, elnyomás és erőltetés nélkül?
Csak néhány ezek közül:
- Mindig tesszük a dolgunkat és szorgalmas szülőket látnak, akik nem drámáznak és nyafognak az élet nehézségein
- Mindent megmutatunk nekik, olyat is, ami “felnőttes” feladat
- Bizalmat kapnak, hogy képesek arra, amiben segíteni akarnak, soha nem küldtük el őket, ha odajöttek és hozzá akartak járulni feladatokhoz
- Kifejezetten olyan kihívásokat adunk nekik, amik a túlélésre nevelik őket. Számtalanszor kértek egyedül fagyit vagy fizettek ők a boltban, a nélkül, hogy mellettünk álltunk volna. De a nagyobb fiúnk 7 évesen már néhány telefont is elereszt a cégünkben azoknak az ügyfeleknek, akiket ismer
És hogy miért tesszük ezt?
Két dolog:
1. A jövő generációjának épelméjűsége és tudatossága a kezünkben van!
2. PÉLDAKÉPEK akarunk lenni szülőként, hogy a gyermekeink is jó úton haladjanak, sikeres és boldogok legyenek az életben!
Ki ne akarná, hogy a gyereke ne lúzer legyen, hanem egy elégedett felnőtt?
Na ugye? Viszont ez neked, kedves szülőtársam jelen pillanatban munka és felelősség!
Gyerekekről tanulni nem gyengeség. A személyiséged megismerése nem ciki, hanem felelősség! Ugye egyetértesz ebben?
Beszédes Árpád, az “Hogyan legyél apaként példakép?” könyv szerzője