Webinár felvétel - jan. 28-ig elérhető

Nap
Óra
Perc
Mp
Nap
Óra
Perc
Mp
Nap
Óra
Perc
Mp

Türelmet hozó karácsonyi ajándékutalvány a fa alá!

JELENTKEZZ A DÍJMENTES 5 NAPOS KIHÍVÁSRA! Így hallgat rád a gyerek! Vitakezelési titkok címmel

Nap
Óra
Perc
Mp

5 tipp szülőknek a karácsonyi zűr ellen

Karácsony – a béke és szeretet ünnepe, amikor a család összegyűlik, hogy közösen örüljenek… na és persze, hogy mindenki kiboruljon. 🎄 Az asztalon 15 féle fogás gőzölög, a gyerekek izgatottságban pörögnek, mint a búgócsiga, és valahogy a „csend és nyugalom” helyett a „Hol a másik zoknim?” és a „Mikor bontunk ajándékot?” lesz a nap slágermondása.

Ismerős, ugye? 😅 Ha te is szeretnéd, hogy idén a gyerekek kevésbé tomboljanak, és a családi ünnep ne csússzon át egy karácsonyi valóságshow-ba, akkor jó helyen jársz! Íme 5 tuti tipp, amivel békésebb és stresszmentesebb lehet az ünnep – neked és a gyerekeidnek is! 🎅✨

1. Kevesebb ajándék = kevesebb hiszti 🎁 

Túl sok ajándék? Túl sok baj. Figyelj, megértelek, hogy ebben a kereskedelmi világban, ahol mindenki a fogyasztást nyomja az arcodba, nem könnyű nemet mondani az ajándékötletekre. Viszont ha a a gyerek egyszerre bont ki 10 csomagot, akkor garantáltan 5 perc alatt elveszíti a türelmét, mert szétzilálták a figyelmi egységeit a végére pedig jön a „Ez nem is kellett!” sírás. A tárgyak a gyerekek figyelmét lekötik és befelé fordítják. 

Mit tegyél?
✅ Csökkentsd a mennyiséget, növeld a minőséget! Adj valamit, ami élményt ad vagy személyes értékű: egy közös társas, kézzel írt kuponok vagy egy „együtt-építjük-meg-a-várat” LEGO.

Bónusz tipp: Mondd el a sztorit az ajándék mögött: „Ezt azért választottam, mert tudom, hogy imádod a vonatokat!” A gyerekek értékelik, ha érzelmileg is becsomagolod az ajándékot és kiemeled, hogy figyelsz rá.

2. Nyugi, nyugi, nyugi – Hisztimegelőző pihenők 🛋️

Képzeld el a gyereket, aki 2 napja túl van 3 rokonlátogatáson, 2 karácsonyi vacsorán és 4 órányi „Ülj már egy helyben!” parancson. Vajon mennyire fog tudni csendesen örülni? Na ugye. 

Mit tegyél?
✅ Tudatosan iktass be szüneteket! Ez lehet 20 perc mese persze csak könyvből, csendes építés vagy egy kis nyugodt összebújás.

Ennek nem kell külön nagy feneket keríteni. Tehát nem kell magyarázkodni, miért csináljátok ezt. Te tudod, hogy ekkor is pihen és ez éppen elég. Egyszerűen élvezzétek ezt a lelassult együtt töltött időt. Ne feledd: egy jól pihent gyerek csodákra képes.

3. Találjatok helyet az új ajándékoknak 🎁📦

Az új ajándékok látványa a gyerekek szemében maga a csoda, de ha a nappali úgy néz ki, mint egy játékbolt raktárkészlete, az hamar káoszhoz vezet. A túl sok „mindent egyszerre” látvány nemcsak neked frusztráló, de a gyerekeknek is nehéz kezelniük. Nem tudják a helyeket, például a polcokat, szekrényt, asztalt kötni a játékokhoz. Ez pedig nem a képességük hiánya miatt nem adatik meg nekik, hanem, mert senki nem tanította meg nekik minek hol lehetne a helye. 

Mit tegyél?
✅ Még karácsony előtt készüljetek fel! Nézzétek át a gyerekszobát közösen, és válogassatok ki olyan régi játékokat, amelyek már nem használatosak. Ezeket el lehet ajándékozni vagy eltenni, hogy helyet csináljatok az új kedvenceknek.

Ajándékbontáskor legyen ez a szabály, de ez most inkább neked szól, hogy ezzel is segíteni tudj a gyereknek:

Miután kiörömködtétek magatokat a közös ajándékozással csak ennyit kérdezz: ” Gyönyörű az új vonatod. És figyelj, kerestél már neki helyet? Hol legyen a vonat helye?” 

Ezért jó: A gyerekek megtanulják, hogy rendet tartani az ajándékokkal is lehet, ráadásul nem lesznek túlterhelve a „mindent egyszerre” problémával. Együtt keresitek meg a helyet, valamint erősíted az önbizalmát, hogy ő kontrollálhatja a saját dolgait. 

Boldog Gyerek Power tagságunk a képre kattintva elérhető!

4. Vonj be minden kis „segédmanót” 🎄

Semmi sem teszi a gyereket nyűgösebbé, mint amikor kívülállónak érzi magát a nagy karácsonyi sürgés-forgásban. Ő is részt akar venni, de nem tudja, hogyan.

Mit tegyél?
✅ Adj nekik feladatot, amit a korukhoz igazítasz:

  • Kicsik: díszek pakolása, asztalra rakott szalvétahajtogatás (lesz, amilyen lesz).
  • Nagyobbak: díszítsetek együtt sütiket, vagy hadd válasszanak zenét a háttérbe.

És a bűvös mondat: „Nélküled nem lesz olyan szép a fa, segíts nekem, jó?” Ők pedig büszkén fognak villogni a „művükkel”.

5. Ne tömd cukorral és igyekezz természetes táplálékot adni a gyereknek! 🍽️ 

Karácsony ide vagy oda, a gyerek teste megköveteli – ahogy a felnőtté is – hogy gondozzák. A feldolgozott élelmiszerekkel pedig ezt nem fogjuk tudni támogatni. Nem csak arról van szó, hogy a gyerek nem a zöldséget és gyümölcsöt eszi, hanem a feldogozott táplálék kivonja a testéből a tápanyagokat. Ez pedig betegséghez vezethet, de kedvetlenséghez és nyűgösséghez egészen biztos. 

Végső soron a gyerekek nem a drága ajándékokra emlékeznek majd, hanem arra, hogyan érezték magukat veletek. Lélegezz egy nagyot, engedj a káoszból, és élvezd a varázslatos ünnepi pillanatokat – úgy, ahogy vannak! 🎅❤️

Kellemes, békés és örömteli ünnepeket kívánok!

Ha kérdésed van írj nekünk a hello@boldoggyerek.com e-mail címre. De az aktuális nevelési elakadásodra is megtalálhatod a megoldást a Boldog Gyerek Akadémián, ahol több, mint 5438 szülő tanult 3 év alatt. 

Szeretettel várunk! 

10 szabály a sikeres gyereknevelésért című e-book-unkat megtalálod, ha a képre kattintasz!

Oszd meg, ha tetszett:

Facebook
Pinterest

A gyerekek jók, csak ismerni kell őket!

Azt figyeltem meg, hogy a társadalom  hajlamos azonnal jellemezni egy gyereket, ha ő nem fogad szót vagy nem tesz a felnőtt kedvére.

Könnyebb kisebbíteni őt, hiszen még úgyse tudja magát megvédeni és függ is a szülőtől…

Viszont tudod mi a megoldás?

Megtanulni a helyes kommunikációt és természeti törvényeket, amik az nevelést működtetik.

Tanulj te is velem, hogy a gyerekek megbecsült személyként jobb jövőt teremtsenek! 

BESZÉDES HENRIETTA
Gyereknevelési specialista, Boldog Gyerek Alapító

Kövess a közösségi médián

Olvass bele