Rengeteg gyerek számára válhat stresszforrássá az iskola kezdés, mivel hatalmas rajta a hangsúly. A feszültség érzése a diákok körében a zaklatástól való félelem, mindennapos rettegésé alakulhat, ez pedig szorongáshoz vezethet.
Ezt a szülőnek vajon el kell fogadni, hogy ez így természetes?
Az iskola kezdés lehet akár élménydús, örömteli pillanat is, ezért lássuk hogy segíthetjük át a gyerekeinket kezdeti szorongás nélkül.
Na de mit is jelent az „iskolakezdési szorongás”?
Az iskola kezdési szorongás vagy az iskolába való visszatérési szorongás egy folyamatos félelem, aggodalom.
Egy átlagos iskolai nap a diákok számára tele van potenciális stresszfaktorral. Példaként felhozható a pedagógusok helytelen, vagy tekintélyelvű helyzetkezelési módszereik, a szigorú tanulmányi elvárások, amihez a diák nem kap elég adatot és nem utolsó sorban a szülőktől való elválás is nagyban hozzájárulhat a szorongáshoz, ha nem vagyunk elég felkészültek.
Mi okozza az iskolakezdési szorongást?
- Tanulási nehézségek: -Némely elavult módszeren alapuló oktatási stratégia nehezíti a diákok számára a könnyed tanulást, ezért zűrzavart érezhetnek, amit a káosz és a szorongás követ.
- Belső küzdelmek: A társadalmi élet kialakítása természeti törvényeken alapúló technikák elsajátítása. Ezek hiányában néhány gyerek számára nehezítő tényező a barátkozás az iskolában amit nyomásként élhetnek meg.
- Iskolai zaklatás, bántalmazás: -Azok a tanulók, akik zaklatás áldozatává válnak, folyamatos stressz és félelem hatása alá kerülnek, amiben a megelőzés lehet segítségére, a helyesen felkészített gyerek számára.
A kellemes és élménydús vakáció után, visszatérni a megszokott iskolai közegbe és közben elszakadni a családtagoktól, főképp szülőktől, nehéz pillanatokat is eredményezhet, de ha van elég tudásunk felkészíteni gyerekeinket, könnyedén átkelhetnek ezen a hídon.
Fontos, hogy ilyen helyzetben ne csak egy mentőövet dobjunk a gyereknek és téves trükkök megtanításával hangolódjon rá az iskolai évre, hanem “tanítsuk meg úszni” és biztosítsuk számára a teljes felkészültséget. A magabiztosság adja meg azt a biztonságot, amire szüksége van, ha ebben segítünk, akkor könnyedén veszi az akadályokat.
Miből vesszük észre, ha valami nincs rendben?
A szorongás bár másképp fest kisebb gyerekeknél, mint nagyobbaknál, azért egyértelműen azonosíthatóak kortól függetlenül.
A szorongás leggyakoribb jelei gyerekeknél a következők:
- Változások az étkezési vagy alvási szokásokban
- Az eddig kedvelt tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése ingerlékenység és/vagy rövidlátás
- Koncentrációs nehézségek
- Állandó aggodalom
- Hirtelen nem akar iskolába menni
- Nehezebben ébred reggel
- Dühkitörés
A szorongás fizikai tünetei:
- szívdobogás érzés
- állandó gyomorfájás
- hányás – hasmenés
- remegés
Hogyan segíts a gyerekednek leküzdeni a szorongást?
A jó hír az, hogy megelőzhető, illetve leküzdhető állapotról van szó.
Az érzelmi biztonság nyújtás a gyerek számára elengedhetetlen, ezt pedig úgy adhatjuk át többek között, ha nyugtázzuk a képességeit és bizalmat kínálunk neki.
- Fontos támogatni őt, például azzal, hogy rendszeresen nyugtázzuk a gyereket tetteit és cselekedeteit. Ez azért fontos, hogy kifejezd: Észreveszed őt és azt, mennyire hasznos része a családnak.
- A gyerek számára megfelelően biztosított környezetben (ne egy zajos buszon, vagy az utcán hazafele, éhesen, fáradtan kérdezz rá), a megfelelő kérdéseket felrakva, megismerhetjük valódi érzelmeit. Mind emellett tartsuk fent egy magas érzelmi állapotban, hogy könnyebben megnyíljon. Pl: Ki volt ma veled kedves a suliban? Ki nem volt kedves a suliban? Mit csináltál ma szívesen az iskolában?
- A családdal töltött idő, közös programok és a gyerek képességeinek megfelelő feladatra való ösztönzés segít a megelőzésben. Tehát ha érzékeli, hogy ő képes olyan segítséget adni otthon is, amivel növekszik az önbizalma, nem lesz oka aggódni a suliban, hogy el tud-e végezni feladatokat.
- Továbbá, ha tanulási nehézségei akadnak a gyereknek, akkor mindenképp segítenünk kell neki megfelelő tanítási technikák alkalmazásával, hisz akkor érezheti magát biztonságban. Például ne engedd, hogy a szövegekben, amit tanulnak, olvasnak órán, olyan szavak maradjanak, amit nem teljesen értett meg, hiszen ez ingerültté és dühössé teheti őt.
Mindezt részletesen elérheted a Boldog Gyerek Power tagsági csoport felületén, ahol több, mint 100 tananyag vár rád, köztük tanulási elakadások okai címmel is az egyik legnépszerűbb tananyag iskolás korú gyerekek szüleinél.